Jakich zawodów jest największy niedobór na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie firmy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem dobrych pracowników, aktualnie ma taki problem około 45 procent firm. Jak można zauważyć, taka sytuacja będzie miała miejsce na całym świecie, zaś Polska znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Będzie to skutkiem kilku różnych przyczyn i na pewno z takiej sytuacji są zadowoleni pracownicy.
Problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale także inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o kryzysie na całym świecie, gdyż skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, jakie stawiają pośród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Co prawda zatrudnienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest bardzo duża i obejmuje sporo zawodów. Tak więc szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W każdej z tych branż bardzo ciężko jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną dość mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnorakie hotele i knajpy również nie mają łatwo jeżeli mają w planach zatrudnić profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Aktualnie niejednokrotnie można zauważyć w licznych branżach bardzo dużą rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim będą podwyżki wynagrodzeń.