Wesprzyj swój rozwój zawodowy – kilka sugestii od headhuntera

Zaprosiliśmy kluczowego menedżera z uznanego i znanego portalu rekrutacyjnego Szukam Pracy do podzielenia się swoimi doświadczeniami dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Wszyscy mamy świadomość, jak orientacyjnie przedstawia się list motywacyjny oraz jakimi środkami go stworzyć. Na stronach internetowych możemy odszukać mnóstwo już przygotowanych szablonów takich listów, jak również wskazówek oraz podpowiedzi mówiących o tym, jak odpowiednio je ułożyć, jakie informacje w nich uwzględnić, jak zadbać o technikalia dokumentu i tym podobne. Niemniej czy zastanawiałeś się choć raz przez chwile nad pytaniem, czym w rzeczywistości jest list motywacyjny, jak się prezentuje i w jakim celu się go przedkłada?

List motywacyjny to nic innego jak rozwinięcie curriculum vitae, a więc CV. Przyczyną przekazania pracodawcy listu motywacyjnego jest zaprezentowanie swojej osoby, a więc swych kompetencji, kwalifikacji i dorobku. Naturalnie w liście motywacyjnym nie deliberujemy o wszystkich wrodzonych cnotach. Wynotowujemy jedynie te zdolności, które mogą być przydatne na stanowisku, o które się staramy. Tym samym w liście przekazywanym podczas rekrutacji umieszczamy tylko najistotniejsze fakty, gdyż to właśnie one mogą zyskać uwagę niedoszłego pracodawcy podczas rekrutacji.

W dyskutowanym liście należy napisać, z jakich powodów jesteś zainteresowany określonym stanowiskiem i dowieść, iż to konretnie Ty w szczególności zasługujesz na jego piastowanie. W liście należy wskazać, z jakiej przyczyny walczysz o tę konkretnie posadę w tej właśnie firmie. List tego typu ma również dowodzić, że masz świadomość, czym trudni się spółka, w której planujesz się zatrudnić. Tworząc list motywacyjny, rozsądnie jest również wskazać na swoje doświadczenie (jeśli takowym dysponujemy), a więc byłe miejsca pracy, odbyte praktyki, kursy, rozwijane umiejętności etc.

Skoro już określiliśmy, co wnosi list motywacyjny oraz jakiego rodzaju przyświeca mu cel, warto rozważyć, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ten powinien być napisany na komputerze, dzięki czemu będzie czytelny i przystępny. Nie powinien przekraczać arkusza A4. Powinien zawierać standardową strukturę: początek, kontynuacja i zakończenie. Formułując list motywacyjny, należy skoncentrować się na oficjalnym układzie, wyrażeniach grzecznościowych i stosownej edycji dokumentu (wyrównanie do krawędzi, usunięcie bękartów, odpowiednie zastosowanie fontów itp.).

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny jest kierowany do konkretnego przedsiębiorcy. Tak więc zabiegając o posadę, nigdy nie stosujemy „modelowego” listu motywacyjnego, ale zawsze formułujemy nowy list motywacyjny, dopasowany do stanowiska, o jakie zabiegamy.

Znajdź oferty https://szukampracy.pl/praca/malopolskie/krakow