Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najniższy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z całą pewnością taka sytuacja ma miejsce w technologicznych branżach, tam już od paru lat ludzie są świadomi tego, że to oni stawiają warunki. Lecz identyczna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Tego typu sytuacja może być dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz i dla naszej gospodarki, którą będzie napędzał wzrost pensji. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, jakimi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się regularny wzrost bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku ogólna ilość osób pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Pomimo tez wielu osób, technologiczny postęp i automatyzacja pracy zbyt mocno nie wpływają na poziom bezrobocia. Tego typu hasła można usłyszeć już od dwustu lat, a nadal pomimo używania dużej liczby urządzeń i maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie powodują wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.