Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to coraz lepsza sytuacja na rynku pracy – jak widać podanych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a spadki widoczne były w 14 ze wszystkich województw. Sytuacja taka oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością taka sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od paru lat ludzie są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Lecz dość podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja może być bardzo korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, ale także dla naszej gospodarki, którą będzie rozruszał odpowiedni wzrost pensji. Dodatkowo coraz większą rolę ogrywają różne dodatki, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, opiekę zdrowotną czy też pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ciekawe, trendy w naszym kraju są całkowicie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 liczba ludzi nie mających zatrudnienia może sięgnąć poziomu blisko 200 milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na wysokość bezrobocia. Tego typu hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a nadal mimo wykorzystywania wielu najróżniejszych urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że nowoczesne technologie powodują wymieranie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Ilość takich nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny w swój rozwój i nie bać się zmian.